Beyran çorbası tarifi

Posted on Mayıs 11, 2012

2


Gaziantep ipuçları yazısında da bahsetmiştim; Antep mutfağında kalbimi en fazla fetheden şey Beyran Çorbası olmuştu. İçinde kuzu eti, pirinç ve pul biber olan, bol acılı bir çorba. Sabahları yenen bu çorba (aslında yemek de denebilir) o kadar lezzetli, o kadar doyurucu bir şey ki ne desem boş. Biraz olsun anlatabilmek için tarifini vereyim dedim.

Beyran’da önemli olan etin iyi pişmesi. Orijinalinde et, iç yağla beraber akşam bakır tencereye konuyor ve sabaha kadar, 12 saat pişiyor. Sabah iç yağlar alınıyor, et kemiğinden ayrılıyor, pirinç haşlanıyor. Malzemeler ayrı ayrı duruyor. Servis yapılacağı zaman 1 porsiyonluk bakır kaselere et, pirinç, iç yağ konuyor. Üzerine sarımsak, bolca acı pul biber ve et suyu eklenip harlı ateşte kaynatılıyor.

Benimki daha pratik –ya da kolaycı mı desem- bir versiyon. Bence siz bunu bir deneyin. Sonra da Gaziantep’e gidip orijinalini tatmak için bir uçak bileti alın.

6 Kişilik

Malzemeler

1 kg kuzu gerdan

1,5 lt su

1 çay bardağı pirinç

100 gr acı pul biber

100 gr iç yağ

8-10 diş sarmısak

Tuz

Karabiber

Kuzu gerdanı ve iç yağı düdüklü tencerede, et iyice yumuşayana kadar pişirin. (Düdüklü yerine normal tencerede de yapabilirsiniz tabii.) Etleri ve yağları sudan çıkarın, eti kemiklerinden ayırın. Pirinci ve sarmısağı suya ekleyin, pirinçler yumuşayana kadar kaynatın. İç yağ, pulbiber, tuz, karabiber ve eti ilave edin. 15-20 dk. kaynatın.

İsterseniz üzerini pul biberle süsleyerek servis edebilirsiniz.

About these ads