Çeşme’deki Fethi’nin Yeri: Ada Balık

Posted on Mayıs 17, 2011

6


Buranın tam ismi Ada Balık Fethi’nin Yeri. Şifne’nin biraz ilerisinde, Germiyan Yalısı’nda yer alıyor. Şifne’yi geçtikten 2-3 km sonra solda bir cami göreceksiniz, camiden sonra çiçekçinin yanından girin ve yolu takip edin. Biraz bozuk olan bu yolun sonuna geldiğinizde Fethi’nin Yeri karşınızda.

Fethi’nin Yeri tam anlamıyla salaş bir restoran. Eskiden salaş olup, meşhur olunca pahalanan, yenilenen,  özünden uzaklaşan yerlerden değil. Burası daha önce kamping alanıymış. Kamping artık faal değil ama plaj hala kullanılıyor. Zaten yazın gündüz restoranın önünden denize giriliyor. Mekanda gün boyunca atıştırmalık servisi yapılırken, akşama doğru mezeler çıkıyor, tam teşekküllü sofralar kuruluyor. Böylece ayaklarınızı kuma basarak Turpotu, Şevket-i Bostan gibi Ege otları, narlı salata, tekmil fava gibi mezeler, taze karides, ahtapot ve günün balıklarını yiyebiliyorsunuz. Üstelik fiyatları salaşlığına yaraşır şekilde uygun.

Çeşme’de balık deyince akla hemen Dalyanköy’deki Hasan, Körfez gibi sıra sıra balıkçıları ya da Şifne’nin meşhur Ferdi Baba’sı gelir. Ne mutlu ki (şimdilik)Fethi’nin Yeri ilk bilmem kaç listelerinde yer almıyor. Bu yüzden lütfen Fethi’nin Yeri aramızda kalsın, herkese bahsetmeyin :)

ÖNEMLİ NOT: Fethi’nin Yeri’ne 27 Haziran 2011’de tekrar gittiğimde aşçının ve tüm ekibin değiştiğini, yemeklerin de servisin de eski kalitesinde olmadığını gördüm. Yine de ortamı görmek adına gidebilirsiniz. Belki de siz gittiğinizde her şey tekrar düzelmiş olur. Takdir sizin…

Germiyan Yalısı Ada Mevkii Çeşme

Telefon: 0532 668 16 44

About these ads
Posted in: Türkiye