Kahvaltıya Van’a mı, Diyarbakır’a mı?

Posted on Ocak 13, 2011

5


Diyarbakır'daki kavurmalı yumurta

İstanbul’da pıtrak gibi Van Kahvaltı Salonu açılıyor. Van, gerçekten de kahvaltısıyla meşhur bir şehir. Gidip Van Gölü’nü görmemek neyse, kahvaltı etmemek de o. Fakat bu konuda rakipsiz değil; Diyarbakır sessiz ve derinden rekabet ediyor.

Her iki şehirde de kahvaltı yapmış biri olarak karşılaştırma sonuçlarım ve favorim şöyle:

Diyarbakır kahvaltı sofrası

1. Van’da bu iş resmen turizmin parçası. Kahvaltıcılar sokağı var, girince kolunuzdan çekiyorlar. Diyarbakır’da Hasan Paşa Hanı’na giriyorsunuz, kimse kimseyi çekmiyor. İstikametiniz Mustafa’nın Kahvaltı Dünyası.

2. Otantik mekan sevenlere Diyarbakır daha iyi gelir çünkü hem Hasan Paşa Hanı tarihi bir yer, hem de şark sofrası alternatifi var. Şark sofrasını rahat bulmayanlara normal masalar da var.

3. Her iki kahvaltıda da birçok yerel peynir var. Türkiye neden peynirleriyle meşhur değil anlamam, gayet lezzetliler. Özellikle o yörenin otlarıyla yapılan peynirler, büyük şehirlerdeki taklitlerinin yanında çok çok farklı.

4. Van’da Murtuğa, Kavut gibi sıra dışı, yerel çeşitler bulabiliyorsunuz.

5. Diyarbakır’daki kahvaltılıklar daha bilindik. Gene de acı biber kızartması, kavurmalı yumurta, şerbetli meyve tabağı, ev yapımı reçeller lezzetleriyle ön plana çıkıyor. Her şey çok özenli, özellikli.

Vedat Milor değilim belki ama benim de hislerim var. Hislerime göre yıldızlarımı Diyarbakır alır. “Bu sabah Diyarbakır’a kahvaltıya gidelim!” diyemeseniz de, yakında Diyarbakır Kahvaltı Salonu açılırsa, siz onu tercih edin.

Van kahvaltı sofrası

Diyarbakır:

Hasan Paşa Hanı, Dabanoğlu Mh., 21300 Diyarbakır

0 412 228 6509

Van:

Kahvaltıcılar Sok. olarak bulabilirsiniz.

About these ads
Posted in: Türkiye